#z5doformy 6: Rychlost 3.část – Frekvenční cvičení

#z5doformy 6 frekvecne

Frekvence – frekvenční cvičení jsou výbornou tréninkovou jednotkou pro nácvik zvládnutí rychlosti pohybu na malém prostoru. Já volím frekvenční cvičení ať už proti překonání nějakého odporu, nejčastěji výběhy do schodů, tak cvičení pro dopředný pohyb (přes překážky či špunty), kde je kladen důraz na správné postavení těžiště těla. Vzdálenost se pak může prodlužovat tak, aby se postupně a plynule, přecházelo do běžeckého kroku. Dále také zařazuji frekvenčně koordinační cvičení na vyšších překážkách, kde je cvik prováděn za pohybu o takové rychlosti, aby cvičenec pohyb zvládal technicky a zároveň, aby bylo provedení co nejrychlejší. V cvičení je kladen důraz na techniku, postavení chodidel, výšky kolen, práci paží a celkovou šikovnost cvičence.

Frekvenční cvičení, výběh do schodů, je zároveň posilovacím cvičením převážně přední strany stehen a lýtek. Cvičenec musí překonávat odpor v co nejkratším čase a tím pádem zapojit potřebné svalové partie dolních končetin, zároveň udržet správný sklon těla a zapojit horní končetiny. Práce paží je při frekvenčních cvičení velmi důležitá a je na ni kladen vysoký důraz, ne nadarmo mi vždy můj trenér kladl za důrazné heslo „paže vedou nohy“.

Na videu jsem se pokusil zachytit frekvenční cvičení jednak v různých částech přípravného období, ale také jednotlivá variace cvičení. Jak frekvenční cvičení na schodech, které využívám u svěřenců v ranné fázi přípravného období, tak frekvenční cvičení nad body či velmi nízkými překážkami, kdy je nutné udržet rozsah pohybu, frekvenci, tak aby výsledný pohyb byl plynulý až akcelerující.

Eva Kunová – frekvenční cvičení v různých fázích přípravného období