#z5doformy 5: Rychlost 2.část – Speciální Běžecká Cvičení

Speciální Běžecká Cvičení

Speciální běžecké cvičení (SBC) – takzvaná běžecká abeceda je komplex vybraných druhů cvičení za pohybu. Pomocí těchto cviků zlepšujeme práci horních či dolních končetin, postavení těžiště těla, správnou polohu těla, celkovou šikovnost cvičence. V přípravném období se dá postavit celý jeden trénink čistě jen na SBC, které se mohou provádět kondičně s intervaly v sériích, nebo silově s odporem např. do mírného kopce, či se zátěžovou vestou. SBC je také skvělým rozcvičovacím prvkem před samotným tréninkem. V mých trénincích jej využívám maximálně.

Na videu se snažím demonstrovat SBC spojené s koordinačním zapojením různých cviků, kdy za pohybu do mírného kopce je prováděno více cviků střídavě, tak aby byl kladen důraz na čistotu provedení pohybu a zároveň zvládnuta koordinace a neztratí se rychlost provedení pohybu a rychlost pohybu samotného.

Prováděno je cvičení předkopávání a zakopávání pravou nohou za pohybu do mírného kopce. Důraz kladen na rozsah pohybu takový, aby nedocházelo ke zpomalení rychlosti provedení pohybu, ke ztrátě vertikální rychlosti a zároveň udržení správného postavení těžiště těla. Cvičení do mírného kopce přidává ke zvýšení odporu pro provedení cviku, tudíž je i přirozeným posilovacím cvikem pro dolní končetiny. Zároveň je kladen důraz na správný nášlap.