#z5doformy 10 – Technika švihového běhu

Technika švihového běhu

Technika švihového běhu, nejprve trošku teorie (zdroj.: Atletika pro školní TV (ujep.cz) )

Švihový způsob běhu se využívá pro udržování běžecké rychlosti. Z časového hlediska má u všech běžeckých tratí nejdelší zastoupení. Dokonalé technické provedení běžeckého kroku ovlivňuje výkonnost především ve sprintu. V posledních letech si i běžci na středních a dlouhých tratí uvědomují, že maximální a efektivní využití svých funkčních a morfologických schopností je možné jen za podmínky zvládnutí optimální běžecké techniky.

Technika a biomechanika švihového běhu krásně popsáno na: Atletika pro školní TV (ujep.cz)

Já se svým trenérem už během své atletické kariéry pracoval na pilování správné techniky švihového běhu. Pro správný nácvik jsme jednak používali videa, tak abychom mohli techniku kroku správně analyzovat, ale hlavně různých variant tréninků pro správný nácvik běžeckého kroku. Jak v předsezónním, tak i v sezonním období roku jsme techniku neustále kontrolovali. Jednak jsou vidět drobné detaily ovlivňující techniku samotnou, postavení trupu, práce paží, blokace těla, tak hlavně správná práce dolních končetin, nášlapu atd. To jsou vše drobné detaily ovlivňující techniku běhu, která má pak silný podíl na výkonu samotném. Vždy mi trenér s oblibou říkal, že čím čistější technika běhu, tím efektivnější využití všech sil ovlivňující výkon.

Na videu jsem se pokusil sestříhat z několika archivních videí ze svých tréninků přehled metod nácviku techniky švihového běhu. Běh na dráze jak samotný, tak se zátěží – vestou, kdy já jsem při své výšce 190 cm a váze 88 kg využíval vestu o hmotnosti závaží v rozsahu 3kg – 6kg, vždy záleželo v jaké fázi roku se vesta užívala (v přípravném období roku vždy zátěž těžší). Dále pak běh do mírného kopce, kde je kladen důraz na správný nášlap chodidla a postavení nohy při běhu. Běh z mírného kopce, kde je kladen důraz na zvládnutí techniky a využití energie kopce pro setrvačný běh ve správné technice. Také i využití nějakého prostředku pro důraz práce paží, kdy jsem použil jen svou bundu drženou v ruce a musel jsem tak podvědomě pracovat pažemi lépe, protože bunda tvořila drobný odpor. Zaznamenání techniky běhu na video je skvělou formou pro analýzu a následné zapracování forem tréninku pro zlepšení techniky běhu. Využíval jsem to a využívám i teď u svých svěřenců, a to nejen u těch atletických, ale i u ostatních z jiných druhů sportu, kde technika běhu výrazně ovlivňuje následný výkon.

Správná technika je i nejšetrnější pro zatížení těla a nedochází tak k častějším zraněním!

#z5dofromy 10 – Technika švihového běhu